Pláž Gerakas na konci poloostrova Vasilikos

Pláže na východním pobřeží Zakynthosu

Nejvíce pláží na východním pobřeží, které stojí za výlet, naleznete na poloostrově Vasilikos, kde je jedna pěkná pláž za druhou. Kdo si však nepotrpí na písek a radši se koupe na oblázkových plážích, ocení spíše severní část východního pobřeží. Jedno z nejlepších míst ke koupání je severní cíp ostrova Skinari s Modrými jeskyněmi, který je do tohoto článku zařazen rovněž, protože je místo v podstatě stále na východním pobřeží. Zajímavým zážitkem je i koupání na sirné pláži Xigi. Kromě zde zmíněných pláží na východě také naleznete velké písčité pláže u letovisek Tslivi a Alykes, o kterých je zmínka v sekci Letoviska.

Pláž Porto Azuro focená z části Porto Zoro
Pláž Porto Azuro focená z části Porto Zoro

Pláže na poloostrově Vasilikos

Poloostrov Vasilikos se nachází na jihovýchodě Zakynthosu a díky pěkným plážím je oblíbeným cílem nejen běžných turistů, ale i místních. Většina pláží leží na východním pobřeží poloostrova a sjíždí se na ně z hlavní silnice vedoucí podél pobřeží. Silnice je od pláží dostatečně daleko, takže vám auta za lehátkem rozhodně jezdit nebudou. Když to vezmu od severu na jih, pláže, které stojí za návštěvu, jsou následující. Hned první je Caminia, což je menší písčito-oblázková pláž, u které je malý hotel a bar, jehož zákazníci mají lehátka zdarma. Lehátka jsou jak na pláži, tak na travnaté ploše za ní. Další pláží v pořadí je Porto Zoro či Porto Azuro. Jedná se o jednu a tu samou pláž rozdělenou na dvě půlky. U Porto Zoro je malý hotel s tavernou a zákazníci taverny mají lehátka zdarma. Porto Azuro je beach bar / restaurace, kde se sice za lehátka platí 3,50 € za jedno, ale zase jsou opravdu pohodlná. Ležet se dá jak na písčité pláži, tak na travnaté terase, která je super, jelikož nebudete celí od písku. Kousek vedle za Porto Azurem (za útesem) se rozprostírá dlouhá písčitá pláž Banana Beach, která je velice oblíbená a u které již bohužel staví docela velký hotel. Díky své velikosti se zde nicméně lidé rozprostřou, takže to není žádná sardinkárna. Na pláži stojí bar / restaurant Casa Playa a za jedno lehátko dáte cca 4 €. Večer se zde čas od času konají beach party.

Pláž Banana Beach
Pláž Banana Beach

Když pojedete ještě dále na jih, narazíte na St. Nicholas Beach, která je fajn, pokud tam odpoledne nezakotví loď plná mladých Angličanů a to se stává několikrát do týdne. Na druhou stranu tam tyto lodě nekotví déle než dvě hodiny. U této pěkné písčité pláže jsou dva bary / restaurace a rovněž zde lze provozovat vodní sporty (kruhy, banán, fly fish, sofa, vodní lyže, vodní skútr, paraglading a try dive – potápění pro nezkušené). Lehátka stojí rovněž 4 € za jedno. Nejjižněji položenou pláží je Gerakas na úplném konci poloostrova Vasilikos. Velká písčitá pláž je orientována směrem do Laganského zálivu a jedná se o jednu z pláží, na které želvy Caretta-Caretta kladou svá vejce. U parkoviště nově vyrostlo želví centrum, kde mají pár malých želv a jiných živočichů, fotografie s popisky, kostry, suvenýry a další zajímavosti. Vstupné je zdarma a dobrovolně můžete přispět spolku Archelon, který centrum provozuje a stará se o ochranu želv Caretta-Caretta. Celkově Gerakas vypadá velmi pěkně a můžete zde pořídit pár pěkných fotografií, nicméně co se koupání týče, není tu nic neobvyklého, a tudíž je možná lepší vyrazit na jednu z bližších pláží, kde se vykoupete stejně dobře.

Pláž St. Nicholas
Pláž St. Nicholas

Pláž Dafni

Pláž Dafni naleznete rovněž na poloostrově Vasilikos, nicméně je tak trochu stranou na jeho západním pobřeží, díky čemuž je pláž orientována směrem do Laganského zálivu. Stejně jako na jiných plážích Laganského zálivu i zde kladou želvy vejce. Osobně mám tuto pláž z celého Vasilikosu nejraději a rozhodně se vyplatí sem zajet na výlet. Pláž je písčitá, ale ve vodě jsou i celkem pěkné útesy, díky kterým je pod vodou k vidění i relativně dost ryb. Kdo má rád šnorchlování, určitě si zde přijde na své. Na Dafni jsou asi 4 taverny a každá svým klientům poskytuje parkování a lehátka zdarma. Některá lehátka jsou navíc i na trávě s možností ležet pod stromy, což je lepší než slunečníky. Tyto 4 taverny jsou ale rozděleny jakýmsi příkopem, u kterého končí obě cesty, které na Dafni vedou. Příkop však autem nezdoláte a zpátky na hlavní se proto musíte vrátit stejnou cestou, kterou jste přijeli. Osobně mám radši hned první odbočku z hlavní silnice na Dafni, když jedete z hlavního města. Silnice se po chvíli změní v prašnou cestu, která je ale kvalitnější, než ta za druhou odbočkou. Na konci této cesty jsou dvě taverny, u kterých jsou parkoviště pro zákazníky. Z těchto dvou mi více vyhovovala ta druhá, která se tuším jmenuje Turtle Bay a přišla mi jednak trochu levnější a hlavně paní v té první se až příliš snažila o to, abychom si objednali to, co chce ona a ne to, co chceme my. Trochu ošemetná je cesta na skútru. Jelikož cesta není asfaltová celou dobu a v některých místech je i celkem prudká, mnoho lidí si na skútru nakonec netroufla. Na druhou stranu za mnou chodilo i mnoho lidí, kteří to zvládli. Na skútru tedy opatrně, a pokud se na to necítíte, pronajměte si auto nebo zajeďte jinam.

Pláž Dafni
Pláž Dafni

Pláže Xigi a Makrigialos

Pláže Xigi a Makrigialos se budou líbit především milovníkům oblázkových pláží. Díky relativně velké vzdálenosti od hlavních turistických resortů na jihu ostrova zde navíc není mnoho lidí. Obě pláže naleznete na východním pobřeží v severní polovině ostrova hned pod hlavní silnicí vedoucí podél pobřeží do Agios Nikolaos, a pak dále k severnímu cípu Zakynthosu. Pokud pojedete z jihu, potkáte nejdříve pláž Xigi, kterou mám z těchto dvou radši. Jedná se oblázkovou pláž, která není hned vedle hlavní silnice, a tudíž je na ní méně lidí než na Makrigialos. Zajímavostí pak je, že v těchto místech do moře vyvěrá sirný pramen a koupání by mělo mít dobrý vliv na kůži. Síra tvoří na hladině moře tenký bílý film a díky charakteristickému zápachu většinou poznáte, že jste na správném místě, již ze silnice. Během koupání si nezapomeňte odložit stříbrné náušnice, náramky, řetízky a podobně, jinak vám ve vodě mohou díky síře zčernat. Podél pobřeží je navíc k vidění i pár jeskyní, do kterých se dá z pláže doplavat. Občas lidé nemohou pláž Xigi najít, nicméně při troše pozornosti si na hlavní cestě můžete všimnout jakoby ručně psaného ukazatele, který vám ukáže, kde z hlavní silnice sjet dolu k moři. Takto se dostanete na tzv. falešnou Xigi, která je větší a dle mého názoru i malebnější než ta pravá, jelikož oblázky mají pěknou bílou barvu. Ve vodě zde není tolik síry, tudíž to tu ani moc nesmrdí.

Pohled na pravou pláž Xigi z hlavní silnice
Pohled na pravou pláž Xigi z hlavní silnice

Pokud neodbočíte hned po spatření prvního, ručně psaného, ukazatele, vyjedete kopec a naleznete pravou pláž Xigi rovněž označenou ukazatelem. Auto zaparkujete u kantýny (nebo spíše stánku s občerstvením), sejdete po prudší cestě dolu a jste na malé oblázkové pláži, kde už to zapáchá o poznání více, jelikož sirný pramen vyvěrá velice blízko (na útesu je i šipkou označen). Síra tvoří na hladině hustý film takových drobných bílých žmolků, a většinou proto neuvidíte na dno. Sirný pramen je navíc ledový, takže u hladiny je i moře dost studené. Jakmile se však potopíte a dostanete se pod film sirných žmolků u hladiny, voda se náhle oteplí a s plaveckými či potápěčskými brýlemi navíc začnete i vidět, a můžete si tak mimo jiné prohlédnout, jak se vrstva sirných žmolků drží u hladiny. Originálně řešené je zásobování pláže občerstvením z kantýny u silnice. Pokud si u člověka, který na pláži občas sedí a pronajímá lehátka, objednáte a zaplatíte, občerstvení je z kantýny dopraveno v kyblíku sjíždějícím po laně.

Pláž Caminia
Pláž Caminia

Pláž Makrigialos je naopak nemožné přehlédnout, jelikož se nachází přímo u hlavní silnice. Na rozdíl od Xigi zde oblázky již nemají bílou barvu a rovněž zde bývá i trochu více lidí. Koupání je ale i zde pěkné.

Schody vedoucí do moře, za vdálenějším útesem jsou Modré jeskně
Schody vedoucí do moře, za vdálenějším útesem jsou Modré jeskně

Skinari – severní cíp ostrova

Skinari je pro mě osobně asi nejlepším místem ke koupání, které je přístupné autem. Jedná se o severní cíp ostrova, kde se rovněž nacházejí známé Modré jeskyně a odkud mimo jiné vyplouvají i malé lodě na pláž Navagio. Když dojedete až na cíp, silnice se u jedné taverny rozdvojuje. Vydáte-li se doleva, dorazíte k místu, odkud za cca 10 € vyplouvají malé lodě na pláž Navagio a asi za 5 € vás malá loď s proskleným dnem vezme do Modrých jeskyní. Pojedete-li na rozcestí doprava, dorazíte k taverně s větrným mlýnem, za kterým vedou schody dolů k dřevěné terase, na které je zhruba 6 lehátek, a dále až k moři, do kterého lze buď skočit, nebo slézt po žebříku. Pláž tu tedy nehledejte. Od roku 2012 nově vyplouvají čluny na Modré jeskyně a Navagio i odtud a lístky lze pořídit nahoře u větrného mlýna. Co se koupání týče, je Skinari naprosto špičková záležitost. Pokud máte, určitě si nezapomeňte vzít šnorchl a brýle. Voda je zde hluboká, ale díky její průzračnosti snadno vidíte na dno. Navíc když poplavete směrem doleva, můžete spatřit Modré jeskyně. Pokud máte ploutve, jste tam za chvilku, bez ploutví si trochu zaplavete, ale není to nic strašného. Do jeskyní samotných plavte pouze se zvýšenou opatrností, jelikož pod skalními oblouky neustále proplouvají lodě. Slyšel jsem i názor, že je tam plavání dokonce zakázáno, což se mi ale nezdá. Celkově na Skinari potkáte překvapivě málo lidí a dokonce si často lehnete i na jedno z těch šesti lehátek, která jsou zdarma. Lidé sem většinou přijíždějí pouze kvůli loďkám do Modrých jeskyní a na pláž Navagio nebo se tu jen jednou vykoupou a jedou zase dál. Jediný čas, kdy je zde rušno, nastává, když tu zakotví velké výletní lodě pro cca 300 lidí, které plují z hlavního města na Navagio. Tyto lodě tu ale nekotví déle než cca hodinu.

Dřevěná terasa na Skinari s 6 lehátky zdarma
Dřevěná terasa na Skinari s 6 lehátky zdarma